Forums “Atbildība un konkurētspēja mūsdienu jauniešiem”

2019.gada 30.oktobrī norisinājās kārtējais Tukuma Raiņa ģimnāzijas atbalsta biedrības un Ģimnāzijas padomes organizētais Tukuma novada skolu vecāku forums. Tā atvēlētais laiks bija tikai viena stunda, tomēr kopējā diskusija izvērtās līdz pat vēlam vakaram. Lektors Aleksis Daume uzsvēra, ka šobrīd viņa galvenais darba uzdevums ir mācīt cilvēkiem mīlēt. Savā pārliecībā un aizrautībā foruma vadītājs ļāva katram klausītājam domāt par savu ikdienu, laika atvēlēšanu un attieksmi pret apkārt notiekošo.

Pēc lektora domām, cilvēkiem nepatīk pārmaiņas, tomēr ir milzīga interese par jauno. Vēlas būt tīri, nopirkt jaunu apģērbu, mašīnu un citas noderīgas lietas. Kāpēc nepatīk pārmaiņas? Kāpēc cilvēki nevēlas mainīties, ja visa pasaule ir tāda? Ļoti daudz cilvēku izšķiež laiku, sūdzoties par dažādām norisēm, situācijām, kritizē apkārt notiekošo. Kā to pašu laiku varētu izmantot citādi? Kā katram savu attieksmi un rīcību veidot tādu, lai notiktu attīstība un pārmaiņas? Klausītāji nez vai vēlējās piekrist apgalvojumam, ka bērni atdarina savus vecākus. Kādus instrumentus un rīcību bērni mācīsies no saviem vecākiem? Dažkārt nākas apzināties, ka tieši tas, kas mūs sadusmo un kaitina bērnu rīcībā, ir mūsos pašos. Kā to izmainīt?

Lektors klausītājus mudināja pastāstīt par sevi. Katrs veidoja iekšējo monologu. Kāds drosmīgais to pavēstīja arī klātesošajiem. Izrādās, ka stāstā par sevi ir gana daudz īpašības vārdu. Nākamajā uzdevumā lektors aicināja veidot stāstu par sevi un mudināja izmanot vairāk darbības vārdu. Tad katram pašam ir iespēja padomāt, kā mainās stāsti par sevi.

Vecāki aizrautīgi cenšas motivēt savus bērnus, meklē visus iespējamos veidus. Tomēr, dažkārt vairāk par vecāku centieniem motivēt, jauniešiem ļoti nepieciešama vilšanās un personīgā pieredze. Cik daudzi prot izmainīt savu rīcību, lūkojoties uz citu kļūdām!

Nākamā kopējā atziņa – pieaugušajiem nav laika ne sev, ne vēlamajām nodarbēm. Kāpēc nav laika? Kas pie tā vainīgs? Kurš ir cilvēka dzīves vadītājs? Kurš var ietekmēt laika atvēlēšanu kaut kam nozīmīgākam? Dažkārt var secināt, ka kāds melo pats sev. Iespējams, ir kāda pārprasta atbildība. Varbūt pieaugušie paši neprot dzīvot ģimenē. Izrādās, ka cilvēkiem ir ļoti svarīgs sabiedrības viedoklis. Bērniem nepieciešams mācīties dzīvot tāpat kā pieaugušajiem, jo arī viņi dzīvo tajā pašā mainīgajā pasaulē. Mācīties katram būt atbildīgam par sevi un saviem bērniem. Vecāki ļoti mīl savus bērnus tāpēc, ka paši tos ir radījuši. Cilvēkiem patīk paša veidotais, tāpēc ar īpašu rūpi attiecas pret visu, kur iegulda savu darbu un laiku. Tad saņem gaidīto gandarījumu.

Aleksis Daume uzsver, ka cilvēkiem ir divu veidu domāšanas principi. Pirmais no tiem ir problēmu domāšanas princips. Cilvēki, kuri dzīvo šajā problēmu domāšanas veidā, uzdod jautājumus: “Kas tā par problēmu? Kāpēc tā notiek? Kas traucē? Kurš ir “ruksis”? Kāpēc tas notiek ar mani? Kāpēc visu laiku tas notiek?” Nemitīgi domājot par šiem jautājumiem, cilvēki sevi pamazām “nogalina, kļūstot par slepkavām vai upuriem”. Dažkārt šie cilvēki sāk domāt depresīvi. Visbiežāk tieši šī domāšanas veida cilvēki raksta dažādas negācijas publiskajās tīmekļa vietnēs. Tādi cilvēki, viņaprāt, nevēlas un nespēj risināt problēmas, jo to kļūst arvien vairāk.

Otrais ir risinājuma domāšanas princips. Šie cilvēki atbild paši sev un citiem uz jautājumiem par vēlmēm, pateiktā vārda atbildību, padomu, palīdzību, rīkošanos, mācīšanos, pieredzes uzkrāšanu un vēlamā sasniegšanu.

Lektora aicinājums ir analizēt jautājumus, par kuriem cilvēki domā ikdienā. Kura domāšanas principa jautājumi vairāk nodarbina prātu? Ne viss ir balts un melns – katrā cilvēkā ir abu veidu domāšana. Kura dominē? Kā no viena domāšanas veida tikt citā? Kas vairo ticību? Kas dod enerģiju? Lektors ar dažādiem dzīves piemēriem pārliecināja, ka labie vārdi vairo enerģiju un ticību. Būtiski ir nostāties līdzās un darīt darbus kopā. Galvenokārt vecāku pašu atbildība un dzīves paraugs ir nozīmīgs jaunieša ceļā. Pasaulei nepieciešami atbildīgi jaunieši!

Aleksis Daume mudina domāt par trīs līmeņu atbildību:

  1. Es esmu iemesls visam, ka notiek manā dzīvē.
  2. Es esmu iemesls visam, ka notiek citu dzīvē.
  3. Es esmu iemesls visam, ka notiek starp citiem cilvēkiem.

Katra jaunieša dzīves veiksmē ir nepieciešama paša atbildība par sevi, savu darbu, nākotni un apkārt notiekošo. Sabiedrībai un dzīvei nepieciešami atbildīgi cilvēki, tā vairojot viņu konkurētspēju.

Lektors visiem novēlēja, lai katrs vecāks var teikt: “Es esmu iemesls visam, ka notiek ar manu bērnu!

Esam pateicīgi vecākiem par piedalīšanos forumā un izrādīto interesi savā un bērnu izaugsmē.

Paldies Tukuma Raiņa ģimnāzijas atbalsta biedrībai un Tukuma novada Domei par finansiālu atbalstu forumu organizēšanā!

Sagatavoja Tukuma Raiņa ģimnāzijas direktore S.Kūla

Vecāku foruma foto 2019.gada 30.oktobrī: G.Kupča
Dalies ar draugiem