Vietnē notiek uzlabošanas darbi. Iespējami darbības traucējumi.

Ilgtspējīgas enerģijas avoti Briselē: mobilitāte ar Erasmus+ projekta “Zaļi domā! Zaļi dari!” komandu

Raksta kategorijas: ,

No 22. oktobra līdz 26. oktobrim Erasmus+ projekta ” Zaļi domā! Zaļi dari!” komanda atradās  mobilitātē Briselē.

Kāpēc Brisele?

Brisele ir viena no Eiropas pilsētām, kas aktīvi veicina ilgtspējību un zaļās iniciatīvas, tādēļ tā ir lieliska vieta, kur mācīties un gūt iedvesmu. [1,2,3]

Ilgtspējīgas enerģijas avoti, zaļās iniciatīvas un zaļais dizains Briselē

23. oktobrī komanda apmeklēja vienu no pazīstamākajiem Briseles simboliem Atomiumu. No Atomiuma panorāmas skata varēja redzēt dažādus ilgstspējīgus Briseles enerģijas apgādes veidus, tai skaitā vēja parkus, saules paneļus un atomelektrostaciju. Atomiuma teritorijā komanda pamanīja arī brūnos pārtikas/komposta konteinerus, kuri Latvijā vēl nav ieviesti.

Dizaina muzejā komanda uzzināja par plastmasas pielietojumu agrāk un tagad, tā rašanos, dzīves ciklu un pārstrādi, kā arī par plastmasas alternatīvām.

Iepazīstot apkārtni, komanda secināja, ka Briselē ir sakārtota videi draudzīga pārvietošanās līdzekļu infrastruktūra.

24.oktobrī komanda apmeklēja Eiropas vēstures muzeju, kas piedāvāja aizraujošu ceļojumu pa Eiropas bagāto vēsturi. Muzejs demonstrēja Eiropas kultūras un politisko evolūciju, taču arī tika uzsvērta reģiona apņemšanās nodrošināt ilgtspējību un zaļo kursu, kā arī muzeju papildina viena no Eiropas savienības prioritātēm – digitalizācija. Proti, muzeja apmeklējumu papildina audio gids planšetdatorā.

Ilgtspējības kontekstā muzejs lepojas ar savu apņemšanos ievērot vides draudzīgumu. Tā savā darbībā ir iekļāvusi ilgtspējīgu praksi – atbildīgu atkritumu apsaimniekošanu.

Novērtējot Eiropas vēsturi, apmeklētāji var arī uzzināt par Eiropas savienības centību risināt klimata pārmaiņas un vides problēmas. Tā ir bagātinoša pieredze, kas savieno pagātni ar tagadni, uzsverot Eiropas lomu ilgtspējīgas nākotnes veidošanā.

24. oktobrī Erasmus+ projekta “Zaļi domā! Zaļi dari!” komanda apmeklēja Eiropas Parlamentu un tikās ar Eiroparlamenta deputāti Daci Melbārdi. Notika informatīva saruna par zaļās attīstības virzieniem Eiropā. Tika pārrunāti ilgtspējīgas enerģijas ieguves veidi Latvijā. Notika arī diskusijas par jautājumiem, kas interesē jauniešus: kāpēc mazāk tiek izmantota atomenerģija, kā migrācija ietekmē klimata pārmaiņas, kur Briselē var redzēt ilgtspējīgas zaļās politikas piemērus, kā Eiropas Parlamentā tiek pieņemti lēmumi par zaļo kursu un cik svarīgi ir mainīt ikdienas paradumus. Paldies Aigai Grišānei par interesanto ekskursiju pa Eiropas Parlamenta ēku! Tajā varēja redzēt arī izlietotās baterijas un mazo elektroierīču nodošanas kastes, kā arī atkritumu šķirošanas konteinerus.

24. oktobrī projekta “Zaļi domā! Zaļi dari!” komanda apmeklēja izstādi “Throwaway” Eiropas vēstures namā, kur iepazinās ar atkritumu vēsturi, to pārstrādi, uzglabāšanu un izmantošanu. Varēja redzēt daudz un dažādus piemērus, kā cilvēki spēj radoši un interesanti pārveidot atkritumus mākslas darbos. Eiropas vēstures nams piedāvā apmeklētājiem izteikt savu viedokli saistībā ar vides piesārņojumu. “Tas, kas agrāk bija dārgakmens, kļūst par atkritumiem,” – šāds vēstījums tiek nodots izstādes apmeklētājiem.

25. oktobrī komanda apmeklēja izstādi “End of the World” Briselē BELvue muzejā. Izstādes ekspozīcija stāsta par Belgica ekspedīciju uz Dienvidpolu, kas bija pirmā veiksmīgā zinātniskā ekspedīcija uz šo reģionu. Kopš ekspedīcijas veikšanas pirms 40 gadiem ir publicēti aptuveni 92 pētnieciskie darbi par Dienvidpolu un klimata pārmaiņām. Kopš Belgica ekspedīcijas Dienvidpolu ir ietekmējušas arī klimata pārmaiņas: pazudušas dažas vaļu sugas, gaisa temperatūra ir paaugstinājusies par 1,1 grādu, un ledāji kūst. Izstādē piedāvāja iespēju novērtēt ikdienas paradumus, kas ietekmē klimata pārmaiņas: videi draudzīgas enerģijas izmantošana, atkritumu šķirošana, alternatīvu transporta līdzekļu izmantošana un citi.

[1] “About – Sustainable Brussels”. Skatīts: 2023. gada 30. oktobrī. [Tiešsaiste]. Pieejams: https://sustainablebrussels.be/about/

[2] “Brussels Environment website”. Skatīts: 2023. gada 30. oktobrī. [Tiešsaiste]. Pieejams: https://environment.brussels/

[3] “Towards a sustainable and climate-neutral university”, Vrije Universiteit Brussel. Skatīts: 2023. gada 30. oktobrī. [Tiešsaiste]. Pieejams: https://www.vub.be/en/about-vub/vub-university-future/towards-sustainable-and-climate-neutral-university

Rakstu kategorijas

Uzzini vairāk!


Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content