Vietnē notiek uzlabošanas darbi. Iespējami darbības traucējumi.

Marts – sauļošanās mēnesis?

Raksta kategorijas:

O fonda projekta „Apaļš kā pūpols” ietvaros 12.b klases skolnieces Marta Anna Markovska un Rebeka Bekija Baltiņa izveidoja anketu par sauļošanās paradumiem, ko aizpildīja 107 respondenti. Šeit nozīmīgāko atbilžu analīze.

Saules aizsargkrēma lietošanas paradumi

No 107 respondentiem 14 % atzinuši, ka saules aizsargkrēmu nelieto nekad, 23,4 % to lieto vienmēr. 29,9 % aizsargkrēmu izmanto bieži, bet 32,7 % to lieto reti.

Lielākā daļa respondentu lieto aizsargkrēmu ar 15 SPF aizsargfaktoru . 21 respondents apgalvo, ka lieto aizsargkrēmu ar 30 SPF aizsargfaktoru. 12 respondenti lieto 50+, bet 11 lieto aizsargkrēmu ar 24 SPF aizsargfaktoru. 4 cilvēki ir atzinuši, ka lieto aizsargkrēmu, kura aizsargfaktors ir mazāks par 15. Bet 7. klašu skolēnu vidū vairāki cilvēki ir norādījuši, ka nezin, cik lielu aizsargfaktoru lieto, vai par to atbild vecāki. Kā arī liela daļa to nelieto vai par tā stiprumu ir vienaldzīgi.

Tikai 9,4 % cilvēku aizsargkrēmu atjauno ik pēc 2-3 stundām, kā to vajadzētu darīt, taču 60,5 % to atjauno reti vai nekad. Pārējie jaunieši šo nosacījumu ievēro bieži, bet ne vienmēr.

Ādas tipu veidi jauniešu vidū

Uz jautājumu “Vai Jums ir gadījies sauļojoties apdegt?” tikai 2 skolēni ir atbildējuši, ka apdeg vienmēr. 25 skolēni atzina, ka apdeg bieži, bet 58 skolēni apdegot reti.

22 jaunieši apgalvo, ka neapdeg nekad. Autores spriež, ka skolēni neiedziļinās jautājumos vai tos kārtīgi neizlasa, jo šī jautājuma atbildes nesakrīt ar nākamā jautājuma atbildēm.

24 skolēni norāda, ka viņiem ir 1. ādas tips, kurš biežāk apdeg un tikpat kā nekad neiegūst iedegumu (skatīt 2. att.), taču iepriekšējā jautājumā tikai 2 jaunieši norādīja, ka apdeg vienmēr. 53 respondentiem ir 2. ādas tips un 30 skolēniem ir 3. ādas tips. Neviens skolēns neatzīmēja 4. ādas tipu. Aptaujā autores neiekļāva 5. un 6. ādas tipu, jo aptaujātajās klasēs šāda tipa cilvēki nemācās.

Sauļošanās laika paradumi

68,2 % respondentu sauļojas no plkst. 11 līdz 14 (skatīt 3. att.), 45,8 % sauļojas no plkst. 14 līdz 17 un 31,8 % sauļojas no plkst. 9 līdz 11, kas liecina par to, ka lielākā daļa izvēlas uzturēties atklātos saules staros laikā, kad tie ir viskaitīgākie, ar domu iegūt labāku iedegumu.

Skolēnu attieksme pret ādas veselību

Uz jautājumu “Vai ādas brūnā krāsa pēc sauļošanās Jums ir būtiska? Kāpēc?” tika iegūtas dažādas atbildes. Lielākā daļa jeb 64 respondenti atbildēja, ka ādas brūnā krāsa ir būtiska. Pārējiem skolēniem bija noraidoša vai vienaldzīga attieksme. Cilvēkiem, kuriem ādas krāsa ir būtiska, kā iemeslu minēja, skaistāku un veselīgāku ārējo izskatu. Citiem ādas brūnā krāsa asociējas ar vasaras atmiņām. Tomēr daži pakļaujas bara instinktam, piemēram, sekojot līdzcilvēku darbībām. Jaunieši, kuri bija vienaldzīgi vai noraidoši, paskaidroja, ka iedegumu nespēj iegūt vai nepievērš tam pārlieku lielu uzmanību.

Pēdējā jautājumā autores iekļāva teikumu par ultravioleto staru negatīvo ietekmi uz ādas veselību un skolēnu attieksmi pret to (skatīt 4. att.). Lielākā daļa skolēnu ir informēti par ultravioleto staru iespējamo pāridarījumu, taču tikai 34 cilvēki pievērš tam uzmanību un mēģina pasargāt savu ādu. Pārējie 54 tam neseko līdzi un saules staru kaitīgums tos nesatrauc. 19 cilvēki atzina, ka līdz šim nebija informēti, no kuriem 10 turpmāk savos sauļošanās paradumos veiks izmaiņas, taču 9 turpinās sauļoties, nesatraucoties par sekām.

Solāriju apmeklēšana skolēnu vidū

Uz jautājumu “Vai Jūs apmeklējat solāriju?” liels pārsvars bija atbildei “Nekad”, taču 7 cilvēki no 107 atzina, ka tomēr apmeklējot. 1,9 % no tiem solāriju apmeklē reti, 2,8 % – reizēm un 1,9 % – bieži. Visi respondenti, kuri apmeklē solāriju ir no 12. klasēm. Uz jautājumu “Kas jāievēro apmeklējot solāriju’’ liels pārsvars bija atbildei “Jālieto solārija aizsargbrilles“, kas saņēma 61 % no saņemtajām balsīm, taču uz atbildi “Jānoņem kosmētika“ atbildēja 3 %, “Jāaizklāj ādas jūtīgās vietas“ atbildēja 20 % un atbildi “Visi iepriekš minētie“ atzīmēja 17 %.

SECINĀJUMI

No aptaujātajiem jauniešiem 82 % skolēnu apzinās UV staru kaitīgumu, taču 59 % atzinuši, ka pret to izturas vieglprātīgi, t.i., 82 % skolēnu sauļojas laikā, kad saules staru intensitāte ir visaugstākā, 76,6 % saules aizsargkrēmu lieto neregulāri vai nelieto vispār un tikai 9,4 % to atjauno ik pēc 2-3 stundām, kas liecina, ka 90,6 % pakļauj sevi melanomas riskam.

Autoru ieteikums ir cilvēkiem izturēties pret sauļošanos ar lielu piesardzību, jo teorijas dati (skat. 5. att.) liecina, ka melanomas slimnieku skaitam ir tendence pieaugt.

Rakstu kategorijas

Uzzini vairāk!


Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Skip to content